Telefon
Facebook
WhatsApp
İnstagram
Telefon: 905452910408
E-Posta : iletisimepostafatmatopcu.com

Ruhsal Dengeleme

Biofeedback terapileri kişiyi ruhsal ve fiziksel bir bütün olarak ele alıp duygular ile fiziksel iyilik hali arasında bir ilişki olduğunu ve birbirini etkileyeceğini kabul eder. Kişinin günlük yaşamını etkileyen, kişiyi huzursuz eden, ruhsal dengesini bozan bazı duygudurumlar bulunmaktadır (stres, endişe, geçmişte yaşanılan travmalar vb).  Kliniğimizde, kişinin duygusal stabilitesini etkileyen bu gibi durumlarla baş etmek için uyguladığımız ruhsal dengeleme seansları ile amacımız; vücuttaki enerji akışında oluşabilecek blokajların sebep olabileceği fiziksel ve psikolojik semptomları kontrol altına almak, dengelemek ve düzenlemektir.

Biofeedback terapilerinde kullandığımız cihazlar, üstün Alman teknolojisi ile üretilmiş CE belgeli ve FDA onaylı biofeedback cihazlarıdır.

Biofeedback terapileri ne kadar sürer: Hastadan hastaya ve yapılacak seanslara göre hekim kontrolünde ortalama her hafta 1 seans olacak şekilde 10 ila 15 seans sürmekte olup, her seans için ortalama 1 saat süre ayrılmalıdır.

Çalıştığımız başlıca ruhsal- duygusal problemler;

 • Travmalar
 • Duygusal Yeme: Fiziksel açlık hissedilmediği halde devam eden yeme davranışıdır. Belli bir duygu veya durum ile ortaya çıkan/tetiklenen, yemek yeme eylemini bir baş etme yöntemi olarak görme sonucu ortaya çıkan yeme davranışı olup, bir diğer adı gıda bağımlılığıdır. Genellikle karbonhidrat bağımlılığı sonucu obezite ile kendini gösterebilir.
 • Duygusal Yeme: Fiziksel açlık hissedilmediği halde devam eden yeme davranışıdır. Belli bir duygu veya durum ile ortaya çıkan/tetiklenen, yemek yeme eylemini bir baş etme yöntemi olarak görme sonucu ortaya çıkan yeme davranışı olup, bir diğer adı gıda bağımlılığıdır. Genellikle karbonhidrat bağımlılığı sonucu obezite ile kendini gösterebilir.
 • Yeme Bozuklukları: Anoreksiya nervoza, bulimia nervoza ( tıkınırcasına yeme bozukluğu).
 • Anksiyete: Kaygı ve endişe. Bir durum hakkında duyulan ve kontrol edilemeyen yoğun endişeye denir. Kalp atışında hızlanma, terleme, uyku sorunu, konsantrasyon eksikliği gibi semptomlar ile kendini gösterebilir.
 • Depresyon: Kişinin psikolojik ve fiziksel olarak bitkin de tükenmişlik hissetmesi halidir. Yoğun mutsuzluk ve keyif alamama durumu ile karakterizedir.
 • Panik Atak ve Panik Bozukluk: Panik atak, belli bir nedene bağlı ya da nedeni belli olmadan hatta uyarıcı olmaksızın da ortaya çıkabilen, kişinin fiziksel olarak reaksiyon göstermesine sebep olan yoğun korku ataklarına verilen isimdir. Birçok insan yaşamı boyunca bir veya birkaç kez panik atak geçirebilir ancak stresli dönem geçtiğinde bu durumun geçmesi beklenir. Ancak tekrarlayan, beklenmedik panik ataklar yaşadıysanız ve sürekli devam eden endişe ve korku hali içindeyseniz buna Panik bozukluk denir.
 • Korkular(Fobiler) : uçak korkusu, kapalıalan ( klostrofobi) korkusu , açık alan (agorafobi)korkusu, hayvan korkusu (kedi korkusu/köpek korkusu vb), sosyal fobi
 • Özgüven eksikliği
 • Sınav Kaygısı
 • Stres
 • Obsesif Kompülsif Bozukluk-OKB: Kişinin bir olaya takılı kalıp tekrar tekrar bu davranışı sergilemesine sebep olan takıntılı düşünceler ve davranışlar bütünüdür. Örn; sık sık el yıkama, evden çıkarken kapıyı defalarca kontrol etme
 • Dikkat bozukluğu ve hiperaktivite

 

Bach Çiçekleri

Doktor, bakteriyolog ve homeopat olan, Londra Homeopati Hastanesi'nde de çalışmış ve araştırmalar yapmış olan Dr. Edward Bach, belli çiçek özlerinin belli duygudurumlara iyi geldiğini tespit etmiş ve bunun sonucunda 1930'da Bach çiçeklerini geliştirmiştir. Dr.Bach, olumsuz duyguları iyileştirmenin vücudun kendini iyileştirmesine yardımcı olduğuna inanıyordu. Her biri farklı bir durum ile ilişkili olarak geliştirdiği, yabani bitkilerin çiçeklerinin su ile seyreltilmiş özlerinden oluşan 38 Bach çiçeği özü, bizim de de kliniğimizde duygusal sorunların kontrolü için kullandığımız, ruhsal dengeleme terapilerinin önemli bir parçasıdır.

Üzerinde çalıştığımız duygu durum için bir veya birkaç Bach çiçeği özü bir arada kullanılabilmektedir. Size uygun Bach çiçeklerini  cihazlarımız ile yaptığımız tarama sonucu ve sizler ile yaptığımız görüşme sonucunda belirliyoruz.