Telefon
Facebook
WhatsApp
İnstagram
Telefon: 905452910408
E-Posta : iletisimepostafatmatopcu.com

Dr. Fatma Topçu Kimdir?

Dr. Fatma TOPÇU
Dr. Fatma TOPÇU

 1992 yılında Ege Üniversitesi Tıp fakültesi'nden mezun oldum.  Manisa Celal Bayar Üniversitesinde göğüs hastalıkları ve tüberküloz uzmanlığı eğitimimi tamamladım. İzmir doğumluyum ve 2000 yılından itibaren Çanakkalede yaşıyorum. Çanakkale Ezine devlet hast ve Çanakkale Merkez Devlet Hastanesinde uzman doktor olarak çalıştım.  Bu süreçte hastanede tütün kontrolu ve sigara bıraktırma konusunda gönüllü seminerler verdim. Daha sonra açılan sigara bıraktırma poliklinik hizmeti dahilinde başvuran pek çok hastama bu konuda destek verdim. Hekimlikte tedavi etmek , görevimizin önemli bir parçası olsa da koruyucu hekimliğin çok daha öncelikli olmalıdır. Yaşam şeklimiz, alışkanlıklarımız ve bağımlılıklarımız bizim sağlığımızın temelini oluşturur. 

Bütüncül tıp eğitimleri şemsiyesi altında oluşan deneyimlerime dayanarak pek çok kronik hastalığın (obezite, metabolik hastalıklar, alerji, astım, migren, fibromiyalji, otoimmün hastalıklar, reflü, ülser, depresyon, ateroskleroz, kabızlık vs. gibi) klasik tıbbi  tedavilerle maalesef uzun süreli- tam olarak iyileşmemektedir. Kök sebepleri görmeyip sorunları halının altına itiyoruz.  Günümüzde kronik hastalıkların kökenindeki asıl sebeplere yönelmeden yalnızca belirtileri baskılama yolu izlenmektedir. Dolayısıyla hastalık tam olarak iyileşmemektedir.

 Örneğin sadece diabet ilacı kullanarak şeker hastalığı tedavi edilemez. Şeker hastası nasıl beslenmesi gerektiğini öğrenmeli ve aktif bir hayat sürmelidir. KOAH hastası sigara içtiği sürece hangi ilacı kullanırsa kullansın yeterli akciğer fonksiyonuna ulaşamayacaktır.  Kök sebeplere yöneldiğimizde sağlıklı bir yaşam mümkün.  Birçok hastalığın sebebi kişilerin seçtiği hayat tarzıdır. Hastalıkları tedavi edebilmenin yolu hastaları eğitmek ve onların hayat/ beslenme tarzını değiştirmekten geçmektedir. 

Hastaların eğitimi için öncelikle onların buna açık olmaları ve iyileşme için sorumluluk almaları ve katkılarının ne kadar önemli olduğunun bilincinde olmalıdırlar. Hekim olarak hastalarıma daha çok zaman ayırmam gerektiği düşüncesiyle 2016 yılından beri muayenehanemde profesyonel ekibimle "fonksiyonel ve bütüncül tıp uygulamaları", "biofeedback terapileri", "gıda bağımlılığı eliminasyon diyeti uygulamaları" " parenteral destek tedavileri (glutatyon, cvit vs damar içi tedaviler)" yanısıra getat yöntemlerinden" Homeopati" ve "Bach çiçekleri" uygulamalarını gerçekleştirmekteyiz. Danışanlarımızı kişiye özel koruyucu  ve bütünleyici hizmet anlayışımızla desteklemekteyiz.

Hekim olarak insana hastaya bakışımız bütüncül olmalıdır. Beden, duygular ve zihin bir bütündür. Hastanın muayene bulguları, kan tahlillerini değerlendirmek tek başına kısmi bir çözüm sağlar.  Hastalığın oluşumunun nedenlerine yönelmek duyguların, ruhsal durumun, bilinç altı travmaların çözümü, toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması, sistemin devamlı kullandığı ve vücuttan eksilen maddelerin, vitaminlerin yerine konması, metilasyon problemlerinin çözülmesi, barsak mikrobiata dengesini oluşturmak, fonksiyonel beslenmek, stres yönetimi, uyku kalitesini arttırmak pek çok kronik hastalık ve otoimmün hastalığın iyileşmesini sağlar. Aynı zamanda enerjetik ve duygusal olarak dengelenmeden fiziksel hastalıkları beden iyileştiremez. Stres ve duygusal durum bozukluklarında biofeedback, homeopati ve bach çiçekleri uygulamaları bize iyileşmenin yolunda hız kazandırmaktadır.

 En önemli konu yaşam gücünün (Dynamisin) güçlenmesidir. Sağlık sadece hastalık ve sakatlık halinin olmayışı değildir, bedensel ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik hali olması felsefesinden hareketle ''sosyal iletişim'' de iyileşmekte çok gerekli bir unsurdur. 
Modern tıbbın kurucusu olan Hipokrat'ın da söylediği gibi "gıdalarınız ilacınız olsun" felsefesi doğrultusunda sağlıklı beslenme, sağlıklı gıda temini ve geleneksel yöntemlerle üretilen ev yapımı gıdalara önem vermeliyiz. Sağlıklı beslenmeye geçmenin bir yaşam sekli haline getirilmesiyle kalıcı iyileşme oluşturabiliriz.  Pek çok kronik hastalıktan uzak durabiliriz. 

HER İNSAN,HER HASTA ÖZELDİR. KİŞİYE ÖZGÜ YAKLAŞIMLA HASTALIKLAR TEDAVİ EDİLMELİDİR

"SAĞLIKLI OLMAK SAĞLIKLI YAŞLANMAK ELİMİZDE. ALIŞKANLIKLARIMIZI SAĞLIKLI OLMAK LEHİNE DEĞİŞTİRDİĞİMİZDE, YENİ YAŞAM ŞEKLİMİZLE GELECEĞİMİZE VE KENDİMİZE EN ÖNEMLİ YATIRIMI YAPMIŞ OLURUZ. "
 

Bu inançla;

 • Tütün kontrolu kavramı ve sigara bırakma eğitimi (Türk Toraks Derneği) sağlık bakanlığı onaylı. Mayıs 2010
 • GAPS practitioner training eğitimi ve sertifikası (Dr. Natasha Campbell Mc Bride) Şubat2018
 • The Assosiation for Professional coaching and European Community for NLP; practitioner of neuro Linguistic Programming. Mayıs2018 (Ralph R Watson Master Trainer of NLP)
 • Antlitzdiagnostik tedavi ve Dr schüsleer Eğitimi, Aralık2018 ( Homeopat Ecz. sebati Bilgiç)
 • Recall healing unlocking in the secrets of illness , level1, level 2 certificate of participation(Gilbert Renaud, PhD)
  Mart 2019
 • Recall healing unlocking in the secrets of illness, Overweight, Anorexia, Digestive Disorders (Gilbert Renaud, PhD) Mart 2019
 • İstanbul Medipol üniversitesi Homeopati eğitimini (Ekim 2018- Aralık 2019) tamamlamış ve sağlık Bakanlığı tarafından Homeopat olarak sertifikalandırılmıştır.
 • Other song Homeopathic Academy LLP online psychiatric Diseases Training  October 2021- March 2022
 • 75th World condress of Homeopathy LMHI 2022 7-10 september 2022 istanbul/Turkey
 • Bütüncül tıp okulu Uygulamalı Temel ve İleri seviye KLİNİK OZONTERAPİ 27-28-29 ocak 2023
 • Bütüncül tıp okulu USTA- ÇIRAK EĞİTİMİ 1.MODÜL PRATİK UYGULAMA VE VAKA ANALİZLERİ 13-17 Şubat 2023
 • İstanbul Medipol Üniversitesi Acil/Akut HOMEOPATİ ve MİYAZMALAR  MART-TEMMUZ 2023
 • 2021 yılından itibaren İngiltere merkezli CHE (center of homeopathy education) de eğitimime  ve
 • Fonksiyonel tıp eğitimlerine devam etmekteyim.